W listopadzie włoski z huty Ilva przeszedł na własność ArcelorMittal. Aby zrealizować ten zakup, międzynarodowa firma sprzedała siedem swoich przedsiębiorstw. To hutnicze wyroby walcowane i przedsiębiorstwa w sześciu krajach. Ich sprzedaż była warunkiem uzyskania zgody komisji Europejskiej. Ponadto, firmy musiały podjąć szereg warunków włoskiego rządu. Są one związane z ekologicznymi i społecznymi zagadnieniami w planie modernizacji.
Według przewodniczącego grupy ArcelorMittal wszystkie trudności były warte zakupu przedsiębiorstwa. Wymienił dwa powody. Przede wszystkim, firma otrzymuje dostęp na rynek włoski nierdzewnej. Jest on drugim co do pojemności na terenie Unii europejskiej. Ponadto, Ilva jest największym zintegrowanym металлургическим przedsiębiorstwo w Europie. To pozwoli osiągnąć przyzwoitej oszczędności. Na modernizację jego firma planuje przeznaczyć 2,4 mld euro. Na imprezy dla bezpieczeństwa ekologicznego przedsiębiorstwa pójdzie 1,15 mld euro. Wiadomo, że zakład jest uważany za jeden z najbardziej «brudne» w Europie.
Firma zamierza zrealizować unikalny projekt. To będzie kosztować 300 mln euro. Jest on w budowie ogromnych zamkniętych hangarów. Tam utworzą surowce zapasy. To pozwoli wyeliminować emisję pyłów. Do końca przyszłego roku powstanie kompleks rudy żelaza. W maju 2020 będzie zbudowany kompleks коксующегося i węgla energetycznego. Również zostaną pokryte przenośniki, gdzie prowadzi podawanie surowca w piecu. Osobno firma zajmie się modernizacją systemów zaopatrzenia w wodę i oczyszczania wody. Na to będzie podświetlona 167 mln euro. Obie аглофабрики wyposażyć w nowoczesne filtry. One pozwolą zminimalizować emisję pyłów, dioksyn, metalowych cząstek.