Czysta cyna i jej główne problemy. Plaga cyny

Znaczenie

Współczesne społeczeństwo przywiązuje dużą wagę do kwestii związanych z zachowaniem i ochroną środowiska. W szczególności rozpowszechniła się technologia lutowania bezołowiowego. Ołów jest materiałem, który powoduje poważne szkody dla ludzi, ale jednocześnie rezygnacja z jego zastosowania w elektronice byłaby przedwczesna. Luty niezawierające ołowiu mają wysoką temperaturę topnienia, co sprawia, że proces lutowania jest trudniejszy i trudniejszy w zarządzaniu. Na przykład po przejściu na lutowanie bezołowiowe czystą cyną zaczęto pokrywać pola stykowe płytek. Ale podczas korzystania z niego pojawiło się wiele nowych problemów ze względu na właściwości tego materiału, które pogarszają funkcjonalność i niezawodność sprzętu w trudnych warunkach. Są to przede wszystkim nitkowate narośla cyny i zdolność „zachorowania” na zimno („plama cyny”).

Czyste cynowanie.

Powłoki kontaktowe pokryte czystą cyną służą do niezawodnego łączenia i ochrony metalu przed korozją. Przejście na technologię lutowania bezołowiowego skłoniło większość producentów do stosowania czystej cyny do powlekania powierzchni stykowych. Jednak wprowadzenie czystej cyny i stale rosnące wymagania dotyczące mikrominiaturyzacji części doprowadziły do powstania nowych negatywnych właściwości tego metalu, tzw.

Cynowe wąsy.

Powstawanie „wąsów” jest zjawiskiem charakterystycznym nie tylko dla tego metalu, podatne na to są również kadm i cynk. Blaszane wąsy to cienkie nitki rosnące pionowo, spiralnie lub jako kryształy w kształcie widelca lub haczyka. Wąsy te mogą mieć długość do 150 µm i powodować poważne zagrożenie poprzez zwarcie sąsiednich elementów we wzorze przewodzącym na płytce drukowanej. Wąsy, gdy zostaną zerwane lub zgięte podczas produkcji lub użytkowania, mogą równie dobrze tworzyć przewód połączeniowy pomiędzy elementami przewodzącymi. Przy wyższych prądach wąsy mogą się stopić i spowodować awarie sprzętu.

Plaga cyny.

Zjawisko to jest dość rzadkie w przemyśle elektronicznym. Jest to możliwe przy zastosowaniu czystej cyny, która w niskich temperaturach zmienia się z białej cyny w fazie α w fazę β, szarą amorficzną substancję. Produkty lutowane cyną po prostu się rozpadają. Powodem jest wzrost objętości metalu na zimno. Stopy ołowiu i innych metali hamują tę przemianę, która raz zapoczątkowana ma właściwość pełzania kontaktowego. Najwyższe tempo rozprzestrzeniania się „dżumy” występuje w temperaturze t° -33°C. Dodając bizmut do stopu, można zapobiec zarazie, ponieważ atomy tego pierwiastka w sieci krystalicznej czystej cyny zapobiegają przegrupowaniu, a stop nie zamienia się w proszek nawet w bardzo niskich temperaturach. Dobrym lekarstwem stało się również stopowanie cyny z kobaltem, antymonem i innymi metalami. Jednocześnie stwierdzono, że przeciwnie, cynk i aluminium przyczyniają się do rozprzestrzeniania się zarazy.

Cena kupna

Evek GmbH sprzedaje metale nieżelazne w najlepszej cenie. Powstaje z uwzględnieniem kursów LME (londyńska giełda metali) i zależy od technologicznych cech produkcji bez dodatkowych kosztów. Dostarczamy półprodukty z cyny i jej stopów, luty cynowe w szerokim asortymencie. Wszystkie partie produktów posiadają certyfikat jakości na zgodność z wymaganiami norm. U nas kupisz hurtowo najróżniejsze produkty do produkcji wielkoseryjnej. Szeroki wybór, wyczerpujące doradztwo naszych managerów, przystępne ceny i terminowość dostaw określają oblicze naszej firmy. Istnieje system rabatów przy zakupach hurtowych.