Przetwarzanie ołowiu

Leczenie solami sodowymi

Metoda Garrisa opiera się na fakcie, że arsen, antymon i cyna mają większe powinowactwo do tlenu niż ołów. Istotą tej metody jest wystawienie stopionego ołowiu na działanie azotanów w temperaturze od 400 do 420°C. Powoduje to utlenienie cyny, antymonu i arsenu. Tlenki te rozpuszczają się, gdy do stopu dodaje się NaOH, tworząc alkaliczny stop. Chlorek sodu dodaje się w celu obniżenia temperatury topnienia i ułatwienia dalszej ekstrakcji metalu. Po zakończeniu ekstrakcji arsenu, cyny i antymonu z mieszaniny odzyskuje się NaCl i NaOH, które zawraca się do procesu w celu przetworzenia kolejnych porcji ołowiu. Ta metoda daje czystszy metal - ołów i metale szlachetne - z mniejszymi stratami,

Odsiarczanie

Ta metoda jest bardzo szeroko praktykowana. Polega na potraktowaniu ołowiu cynkiem, który rozpuszcza się w ołowiu i nie wchodzi z nim w interakcje. Natomiast srebro i złoto, które zawierają do 3 g/kg ołowiu, oddziałują z cynkiem, tworząc ogniotrwałe związki międzymetaliczne AgZn3 i AuZn3 , które są praktycznie nierozpuszczalne w ołowiu. Związki te, jako najlżejsze, wypływają na powierzchnię w postaci srebrzystej piany cynkowej.

Usuwanie bizmutu z ołowiu

Ołów poddaje się obróbce w ciekłej kąpieli z odpowiednim środkiem odsiarczającym - metalem alkalicznym lub metalem ziem alkalicznych. W efekcie na powierzchni kąpieli tworzy się żużel, który składa się z bizmutydów metali alkalicznych, potocznie określany jako żużel bizmutyzujący. Ponadto zawiera również znaczną ilość ołowiu.

Cena kupna

Evek GmbH posiada w magazynie szeroką gamę półproduktów z ołowiu i stopów ołowiu w najlepszych cenach. Zaopatrujemy hurtowo i detalicznie. Wszystkie produkty są certyfikowane. Producent, gatunek stopu, liczba topnienia i skład chemiczny są zaznaczone w certyfikacie. Realizacja zamówień - w możliwie najkrótszym czasie. Hurtownikom oferowane są preferencyjne rabaty.