Spawanie stali nierdzewnej

Metody spawania

Podczas spawania należy wziąć pod uwagę różnicę między właściwościami fizycznymi austenitycznej stali nierdzewnej i stali węglowej. Specyficzny opór elektryczny stali austenitycznej, stopowej z niklem i chromem jest około 6 razy większy, a przewodność cieplna jest znacznie mniejsza, współczynnik rozszerzalności cieplnej na długości jest o 50% wyższy. Spawanie stali austenitycznej można wykonać dowolną metodą. Ręczne spawanie łukowe jest zwykle stosowane, jeśli grubość materiału nie przekracza 1,5 mm. Spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych nadaje się do łączenia rur i cienkich blach. W przypadku blach o grubości 0,8 mm odpowiednie jest spawanie łukiem pulsacyjnym za pomocą elektrody topliwej w gazie obojętnym. Blachy o grubości 0,8 - 3 mm należy łączyć metodą spawania łukiem natryskowym. Spawanie łukowe elektrodą topliwą w gazie obojętnym charakteryzuje się wysoką wydajnością. Tą metodą najlepiej łączyć blachy o grubości powyżej 3 mm. Spawanie łukiem krytym służy do spawania konstrukcji o grubości powyżej 10 mm. Spawanie plazmowe jest uważane za uniwersalne i ma bardzo szerokie zastosowanie.

Obróbka szwów

Jeśli mogę tak powiedzieć, spawanie „spienia” metal, tworząc porowatą warstwę tlenku na powierzchni szwu, zubożoną w chrom. Właśnie ze względu na kruchość takiej warstwy materiał jest podatny na korozję. Aby tego uniknąć, konieczne jest poddanie spoiny obróbce cieplnej po spawaniu.

Obróbka cieplna

W naszym przypadku obróbka cieplna polega na rozpuszczeniu kruchej warstwy w temperaturze powyżej 1000°C. Spoina jest wtedy gładka i mniej podatna na korozję.

Mechaniczne metody obróbki końcowej

Należy pamiętać, że należy używać wyłącznie akcesoriów przeznaczonych do obróbki stali nierdzewnej. Należą do nich ściernice, pasy, a także szczotki, które służą do obróbki stali nierdzewnej. Warto zaznaczyć, że stali węglowej nie należy obrabiać piaskiem ani śrutem stalowym.

Akwaforta

Jest to najskuteczniejszy sposób obróbki spoin na stali nierdzewnej. Prawidłowo wykonane wytrawianie usuwa luźną warstwę tlenku, która jest pozbawiona chromu. Proces trawienia odbywa się poprzez nałożenie pasty lub zanurzenie stali w specjalnym roztworze. W większości przypadków do trawienia stosuje się mieszaninę kwasów: od 8 do 20% kwasu azotowego i od 0,5 do 5% kwasu fluorowodorowego. Czas trawienia austenitycznej stali nierdzewnej zależy od stężenia kwasu, grubości zgorzeliny i temperatury. Aby spoina była wysokiej jakości, wymagane jest dodatkowe szlifowanie lub polerowanie, co znacznie zwiększa odporność na korozję.

Cena kupna

Evek GmbH posiada w magazynie szeroką gamę wysokiej jakości wyrobów walcowanych w korzystnych cenach. Produkty są certyfikowane, spełniają GOST i międzynarodowe standardy jakości. U nas możesz kupić hurtowo różne produkty do produkcji na dużą skalę. Oferujemy również dobre warunki dla odbiorców detalicznych. Czas dostawy jest minimalny. Przy zamówieniach hurtowych obowiązują preferencyjne rabaty.