Tytan - metal przyszłości

Znaczenie

Druga połowa XX wieku charakteryzowała się szerokim rozwojem produkcji tytanu na całym świecie. Materiał ten ma szereg zalet - szeroką dostępność i wyjątkowe właściwości konsumenckie. Przewidywano, że tytan będzie miał świetlaną przyszłość. Materiał ten jest równie lekki i odporny na korozję jak stop aluminiowo-magnezowy, ale nieporównywalnie mocniejszy, bardziej odporny na ciepło i zmęczenie metalu jest mu nie znany. Części tytanowe w przeciwieństwie do stalowych są około 2-3 razy lżejsze.

trudności
Tytan
- praktycznie jedyny materiał dla przemysłu lotniczego, ale dość skomplikowany w obróbce, ma skomplikowane właściwości chemiczne i fizyczne. W 1940 roku William Kroll zaproponował wytwarzanie tytanu metalicznego w postaci gąbki, poprzez redukcję tetrachlorku TiCl4 magnezem, ale metoda ta okazała się bardzo kosztowna i skomplikowana. W rozwój tego metalu zainwestowano wiele miliardów dolarów, ale do tej pory nie znaleziono alternatywy dla tej metody. Metal pozostaje dziś bardzo drogi, a jego głównym obszarem zastosowania jest kompleks wojskowo-przemysłowy. Biorąc pod uwagę ZSRR, w czasach „wyścigu zbrojeń” pod koniec lat 70-tych XX wieku prawie cały roczny zapas tytanu był wydawany na jeden projekt. Dziś można znaleźć informacje na temat tego projektu, a był to atomowy okręt podwodny, w którym tytan został użyty jako główny materiał konstrukcyjny. Ta łódź podwodna ustanowiła rekord świata (do dziś niepobity) prędkości pod wodą, ma dużą głębokość, niemagnetyczną, małą masę.

Historia

Kiedy stało się jasne, że wykorzystanie tytanu do celów wojskowych jest tak kosztowne, liczba zakładów produkujących tytan drastycznie spadła. Obecnie w produkcję gąbki tytanowej zaangażowanych jest 4 producentów i około 10 dużych odbiorców. Z kolei konsumenci wytwarzają wyroby tytanowe z wyrobów walcowanych z tytanu. Wśród krajów produkujących jest także Rosja. Przemysł tytanowy powstał tu jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Powstał największy kompleks przemysłowy produkujący tytan, którego wydajność wynosiła 80 000 ton rocznie. Kraj był pierwszym na świecie pod tym wskaźnikiem. Przemysł obejmował szereg dużych przedsiębiorstw: w Zaporożu (ZTMC), w Ust-Kamenogorsku (UKTMK), w Verkhnaya Salda (VSMPO), w obwodzie swierdłowskim (VSMPO, obecnie AVISMA). Największa część kompleksu należy do Rosji. Obecnie AVISMA odpowiada za jedną trzecią całkowitej produkcji gąbki tytanowej i jedną czwartą całkowitej produkcji walcowanego tytanu. Rosja ma duży potencjał rozwoju tego przemysłu, a także produkcji palladu i niklu. Utrzymanie i rozwój produkcji tytanu nie jest zadaniem łatwym. W 1991 roku, kiedy rozpadł się ZSRR, nastąpił gwałtowny spadek zamówień, a przemysł tytanowy przeszedł kryzys. W tym czasie zamówienia spadły dziesiątki razy. Ale przemysł tytanowy odżył. Nie będziemy opowiadać o historii jego odrodzenia, a jedynie omówić obecną pozycję przemysłu tytanowego.

Nowoczesna produkcja

Stowarzyszenie VSMPO/AVISMA w ciągu ostatnich lat udoskonaliło jakość i asortyment produktów, uzyskało certyfikaty zgodne z międzynarodową normą ISO 9001:2000. W rezultacie tytan znalazł zastosowanie w nowych gałęziach przemysłu, na przykład w produkcji ropy naftowej na morzu, a także wszedł na szeroki rynek światowy. Obecnie tytan VSMPO jest używany w 39 krajach i 240 firmach. W sektorze lotniczym na rynku światowym produkty z Rosji konkurują z alternatywnymi dostawcami. Tylko VSMPO-AVISMA odpowiada za 65% wszystkich zamówień na tytan składanych przez Airbusa i 35% przez Boeinga. Politycy amerykańscy podejmują szereg działań w celu ochrony swojej produkcji (Timet, RTI, ATI i Howmet), ograniczając swój kraj przed dostawami tytanu z Rosji.
Poziom ekspansji VSMPO/AVISMA za granicą jest bardzo wysoki. Stało się tak, ponieważ w czasie kryzysu 2001 r. rynek tytanu skurczył się, a inżynieria lotnicza doświadczyła gwałtownego spadku. Według szacunków japońskiej firmy Toho Titanium wykorzystanie mocy produkcyjnych w 2002 roku spadło do 69%. Przewaga naszego kraju w produkcji tytanu została wzmocniona uruchomieniem nowych mocy w RPA, USA i Australii,

Fuzja VSPMO/AVISMA stała się oczywistym rezultatem ożywienia rosyjskiego przemysłu tytanowego. Ostatnie lata działalności firmy charakteryzowały się wysoką rentownością produkcji. Stowarzyszenie znalazło się w rankingu największych rosyjskich firm. W 2003 roku VSMPO otrzymało 8,37 miliarda rubli. Według wyników z 2003 roku, po raz pierwszy korporacja wypłaciła dywidendę. Jednak ze względu na wzrost kosztów produkcja magnezu stała się prawie nieopłacalna, co spowodowało zmniejszenie wydajności AVISMA, Berezniki (kontrolowanej przez VSMPO). Głównym powodem był wzrost cen energii elektrycznej, który wraz z niską ceną wyrobów gotowych obniżył opłacalność produkcji o 10%.

Cena kupna

Evek GmbH sprzedaje wyroby ze stali walcowanej w optymalnych cenach. Jest tworzony z uwzględnieniem kursów LME (londyńska giełda metali) i zależy od specyfiki technologicznej produkcji bez dodatkowych kosztów. Dostarczamy półprodukty z tytanu i jego stopów w szerokim asortymencie. Wszystkie partie posiadają certyfikat jakości na zgodność z wymaganiami norm. U nas kupisz hurtowo najróżniejsze produkty do produkcji wielkoseryjnej. Szeroki wybór, wyczerpujące doradztwo naszych managerów, przystępne ceny i terminowość dostaw określają oblicze naszej firmy. Istnieje system rabatów przy zakupach hurtowych.