puszka babbita

Ogólna charakterystyka babbitów

Stopy przeciwcierne na bazie ołowiu lub cyny o niskiej temperaturze topnienia, stosowane do zalewania między ocierającymi się częściami ruchomych części, zostały wynalezione przez Amerykanina Izaaka Babbitta w 1839 roku. Wyróżnia się 3 grupy takich stopów.

  • cyna B88, B83, B83C (w składzie Sn, Sb, Cu) zostały opracowane przez I. Babbita
  • ołów B16, BN, BSb (składający się z Pb, Sn, Sb, Cu)
  • wapń BKA, BK2, BK2Sh (w składzie Pb, Ca, Na)

W Europie Wschodniej najpopularniejsze są dwie pierwsze grupy babbitów. Skład babbitów cyny według GOST 1320–74 zawiera do 90% Sn, do 6% Cu i do 9% Sb. Druga grupa oparta na ołowiu jest znormalizowana przez GOST 1209–90 .

Zalety

Babbity są bardzo plastyczne w normalnych temperaturach, mają temperaturę topnienia nie wyższą niż 440°C. Posiadają wyjątkowo niski współczynnik tarcia, rewelacyjnie zmniejszają zużycie części trących, podnoszą wydajność sprzętu. Wydajność łożysk ślizgowych zależy od grubości warstwy babbitu na łożysku stalowym. Babbity łączą w sobie wysoką plastyczność. Z ich pomocą przyspiesza się urabialność powierzchni styku; są w stanie zatrzymać środki smarne, a jednocześnie są wystarczająco twarde, aby podeprzeć wał. Zmniejsza to zużycie wału. Te zalety uzyskuje się dzięki specjalnej budowie babbitów: twarde ziarna są utrzymywane razem przez plastikową podstawę. Twarde cząstki służą jako podstawa wału roboczego, wytrzymują wysokie ciśnienie właściwe, a miękka podstawa zapewnia przyspieszone docieranie wału i zatrzymuje środek smarny.

Właściwości mechaniczne B83

σ B σ Т Gęstość
stopnie °С N/mm² N/mm² g/cm 3
20 110-120 80-85 7.38

σ in - Krótkotrwała granica wytrzymałości, [MPa]

σ T - Granica plastyczności dla odkształcenia trwałego, [MPa]

Wady

Stopy Babbitt nie są odporne na obciążenia udarowe i wibracje, co często utrudnia pracę ruchomym częściom. Niska wytrzymałość sprawia, że babbity można stosować tylko w łożyskach z mocną obudową na bazie stali lub stopów metali nieżelaznych.

Produkcja i użytkowanie

Najczęściej używane babbity to:

  • 9/10 Sn, 1/10 Cu;
  • 8/10 Pb, 1/6 Sb, 1/20 Sn;
  • 89% Sn, 7% Sb, 4% Cu.

Babbity są dopingowane Mg, Na, Ni, Ca, Cd, arsenem i tellurem. Aby poprawić poślizg, stop jest nakładany na panewki łożysk. Babbity cynowe gatunków B88, B83, B83S, SAE11, SAE12, ASTM2 mają wysoką ciągliwość i doskonałe właściwości poślizgowe. W porównaniu z ołowiem są bardziej odporne na korozję, zużycie i lepiej przewodzą ciepło. Babbity ołowiane (B16, BN, BSb, BKA, BK2, BK2Sh, SAE13, SAE14, ASTM7, SAE15, ASTM15) są tańsze i żaroodporne.

Obszar zastosowań

Łożyska walcarek, sprężarek, silników wysokoprężnych, ruchome części ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, które nie podlegają obciążeniom udarowym. Babbit ołowiowo-wapniowy jest używany w. motorowo-osiowe łożyska lokomotyw elektrycznych, inne części taboru kolejowego.

Dostarczać

Dostarczamy certyfikowane stopy niskotopliwe w najlepszej cenie. Specyfikacja odzwierciedla dane dotyczące składu procentowego i właściwości mechanicznych produktów. Łatwo jest u nas sprzedawać hurtowo dowolne półprodukty do produkcji na dużą skalę. Świadczymy usługi dla klientów detalicznych. Wysoki poziom obsługi, zgodność produktów z GOST i międzynarodowymi normami jakości, terminowość obsługi to wizytówka naszej firmy.

Kup w okazyjnej cenie

Wszystkie topliwe stopy sprzedawane przez Evek GmbH są zgodne z GOST i międzynarodowymi normami jakości. Dostarczamy babbity wszystkich marek i lutowie w możliwie najkrótszym czasie. Wysoka jakość, przystępne ceny oraz szeroka gama produktów definiują oblicze naszej firmy. Zostając naszym stałym klientem możesz liczyć na system rabatów. Współpraca z nami pomoże Państwu zrealizować wszelkie pomysły inżynierskie. Czekamy na Wasze zamówienia na stronie.