Marka Terbium, skład chemiczny

Charakterystyka

Terb jest pierwiastkiem chemicznym nr 65 z grupy III tabeli D. I. Mendelejewa , w której jest oznaczony jako Tb. Masa atomowa 159. Jest to srebrzysty metal z serii lantanowców. Zaszczyt jego odkrycia należy do dwóch naukowców. Szwedzki chemik Mosander w 1843 roku zdołał wyizolować tlenki itru, terbu i erbu przez rozkład. I dopiero sześćdziesiąt lat później francuski naukowiec J. Urbain zdołał uzyskać czysty terb. Zawartość tego pierwiastka w litosferze wynosi 4,3 g/t. Dzisiejszy przemysł otrzymuje metaliczny terb z mieszaniny pierwiastków ziem rzadkich, przywracając go metodą metalotermiczną. Oznaczanie domieszki tlenków terbu jest znormalizowane przez GOST 23 862.15-79.

Właściwości fizykochemiczne

Temperatura topnienia wynosi 1356 ° C, temperatura wrzenia wynosi 3227 ° C. oud. waga w normalnych warunkach wynosi prawie 8,3 g/cm³. W normalnych warunkach w powietrzu metal ten jest dość stabilny, jego modyfikacja a ma strukturę heksagonalną typu Mg, stabilną do t ° 1287 ° C i sześcienną modyfikację b (podobną w typie do struktury a-Fe ) z dalszym wzrostem temperatury. Pod ciśnieniem 1 GPa otrzymuje się modyfikację terbu z siatką trygonalną. W wodzie w temperaturze wrzenia tworzy się Tb (OH) 3 . Kwasy mineralne łatwo rozpuszczają terb z tworzeniem soli. Jeśli sole terbu kalcynuje się w powietrzu w temperaturze 800-1000°C, można wydzielić tlenek Tb 4 O 7 . Dwutlenek TbO 2 powstaje w wyniku termicznego rozkładu Tb (OH) 3 . Najbardziej stabilny jest trójwartościowy jon terbu. Czterowartościowy jon występuje tylko w heteropolizwiązkach.

Liczba atomowa Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°C Temperatura wrzenia t°C Ciepło topnienia kJ/kg
nr 65 159 3, 4 8.23 1356°C 3023°C 389

Aplikacja

Optyka laserowa, produkcja luminoforów, materiałów termoelektrycznych i magnetycznych, stopów magnetostrykcyjnych, części półprzewodnikowe do komputerów. Żelazo domieszkowane terbem jest uważane za najlepszy dostępny obecnie stop magnetostrykcyjny i stanowi podstawę potężnych przetworników ultradźwiękowych, a także gigantycznych serwomotorów, takich jak duże teleskopy. Ponadto stosuje się eksperymentalne związki terbu, na przykład monokryształ tytanianu Tb, który ma ogromną magnetostrykcję.

Dostarczać

Dostarczamy certyfikowane wyroby walcowane na bazie terbu w najlepszej cenie. Specyfikacja zawiera dane dotyczące składu procentowego i wydajności produktów. Łatwo jest u nas sprzedawać hurtowo dowolne półprodukty do produkcji na dużą skalę. Współpracujemy również z odbiorcami detalicznymi. Wysoki poziom obsługi, zgodność produktów z GOST i międzynarodowymi normami jakości, terminowość obsługi to wizytówka naszej firmy.

Kup w okazyjnej cenie

Evek GmbH zapewnia swoim klientom nieograniczony wybór wyrobów z metali rzadkich najwyższej jakości. Jeśli wybór sprawia Ci trudność, do Twojej dyspozycji są doświadczeni managerowie, którzy zawsze są w kontakcie i służą radą. Składając u nas zamówienie, w możliwie najkrótszym czasie otrzymają Państwo certyfikowane produkty spełniające międzynarodowe standardy jakości. Jeśli cenisz swój czas już dziś skontaktuj się z naszym najbliższym biurem lub złóż zamówienie online.