Gatunki galu, skład chemiczny

Gal w układzie okresowym pierwiastków chemicznych D. I. Mendelejewa jest oznaczony jako Ga. Znajduje się w głównej podgrupie 3. grupy 4. okresu. Atom nr 31. Jest to ciągliwy i miękki metal o srebrno-białym kolorze z niebieskawym odcieniem, ma dwa izotopy. Nazwę pierwiastka nadał Paul Efmil Lecoq de Boisbaudran, który zaproponował nazwanie nowego metalu na cześć swojej ojczyzny, Galii.

liczba atomowa Ga Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°C Temperatura wrzenia t°C Ciepło topnienia kJ/kg
nr 31 69,7 3 5.904 29,8°С 2230°C 5,59

Właściwości fizyczne

Krystaliczny gal ma szereg modyfikacji polimorficznych. Spośród nich tylko jeden jest stabilny termodynamicznie. Inne są niestabilne. W stanie stałym w temperaturze 20°C gęstość galu wynosi 5,904 g/cm³. Ciekły gal ma gęstość 6,095 g/cm³. Oznacza to, że podczas krzepnięcia zwiększa się objętość galu. Temperatura wrzenia = 2230 °C, a temperatura topnienia 29,8 °C. Cechą płynnego galu jest szeroki zakres temperatur (od 30 do 2230°C). Ma również niską prężność par w temperaturze 1100-1200°C. W postaci stałej i ciekłej rezystywność elektryczna tego metalu jest taka sama.

Właściwości chemiczne

W swoich właściwościach gal jest zbliżony do aluminium. Powłoka tlenkowa na powierzchni chroni metal przed utlenianiem. Gal reaguje z gorącą wodą i tworzy związki wodorotlenku galu z przegrzaną parą wodną. W temperaturach poniżej temperatury pokojowej gal aktywnie oddziałuje z kwasami mineralnymi, uwalniając H 2 i tworząc sole. Metal ten nie wchodzi w interakcje z węglem, wodorem, azotem, bromem i krzemem. W wysokich temperaturach jest w stanie niszczyć różne materiały, działając silniej niż stopiony jakikolwiek inny metal.

Aplikacja

Arsenek galu jest obiecującym półprzewodnikiem. Z jego pomocą powstają diody LED i lasery o zakresie ultrafioletowym i niebieskim. Gal jest dość drogim metalem. Jego kilogram w 2010 roku kosztował prawie 1,5 tysiąca dolarów. Gal to nie tylko doskonały smar, ale także klej do metalu.

wynajem

Walcowane są stopy tego metalu: pręty, druty, blachy itp. Normowane są metody oznaczania pierwiastków w stopach. Na przykład dla cyny jest to GOST 13 637,5-93,Kotwica . Dla żelaza GOST 13 637.4-93, gal. Dla selenu GOST 13 637.6-93, gal. Dla siarki GOST 13 637,7-93,Kotwica . Dla telluru GOST 13 637.8-93, gal. Dla fosforu GOST 13 637,9-93, gal. GOST 12 697.13-90 normalizuje definicję samego galu.

Kup w okazyjnej cenie

Evek GmbH oferuje szeroką gamę produktów z metali rzadkich. Dostarczamy produkty galowe w najlepszej cenie. Oferujemy korzystne warunki dla odbiorców hurtowych i detalicznych. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.Doświadczeni konsultanci są do Twojej dyspozycji, zawsze gotowi pomóc w wyborze. Produkty przechodzą wykrywanie wad. Jakość gwarantuje ścisłe przestrzeganie norm produkcyjnych na wszystkich etapach. Czas dostawy jest minimalny. Przy zamówieniach hurtowych udzielane są preferencyjne rabaty.