Marka Holmium, skład chemiczny

Charakterystyka

Holm jest pierwiastkiem ziem rzadkich grupy III układu Mendelejewa, gdzie jest oznaczony jako Ho. Nr chemiczny 67. Masa atomowa 164,93. Jest stabilnym izotopem z grupy lantanowców, miękkim metalem o jasnoszarym kolorze, bardzo plastycznym i ciągliwym. Otrzymywany przez redukcję fluorku HoF 3 wapniem. Szwajcarski naukowiec J. Soret odkrył ten metal za pomocą analizy spektralnej w „ziemi erbowej”. A chemik P. Kleve ze Szwecji zdołał wyizolować tlenki holmu i nazwał ten pierwiastek na cześć starożytnej nazwy szwedzkiej stolicy Holmia. Holm rozpuszcza się w oceanach w ilości 2,2x10 -7 %, jego zawartość w litosferze wynosi 1,3x10 -4 %. Najczęściej występuje z innymi pierwiastkami ziem rzadkich w apatycie, bastenozycie, gadolinicie i monacycie. W związkach chemicznych jest utleniony do +3. Stabilny w atmosferze fluoru. Gdy temperatura wzrasta, reaguje z azotem, bromem, wodorem, chlorem.

liczba atomowa Ho Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°C Temperatura wrzenia t°C Ciepło topnienia kJ/kg
nr 67 164,93 3 8.8 1474°C 2695°C 301

Aplikacja

Ten metal ziem rzadkich należy do metali nieżelaznych. Znajduje zastosowanie w produkcji laserów i materiałów termoelektrycznych, w metalurgii, mikroelektronice, energetyce jądrowej (boran holmu). Jony holmu generują promieniowanie laserowe w podczerwonej części widma o długości fali 2 μm. Holm jest używany do wytwarzania silnych pól magnetycznych w produkcji nabiegunników do magnesów nadprzewodzących. Nieodzowny jest tutaj stop holmu + erbu. Izotop promieniotwórczy Ho-166 jest stosowany w chemii analitycznej jako radioaktywny znacznik. Sole holmu są istotne w produkcji specjalnych szkieł i jako aktywator luminoforu. Metal ten jest używany do produkcji prętów, blach, drutów i taśm. GOST 23 862.3-79 normalizuje zawartość zanieczyszczeń tlenków holmu, określonych za pomocą analizy spektralnej.

Dostarczać

Dostarczamy certyfikowane wyroby walcowane na bazie holmu w najlepszej cenie. Specyfikacja odzwierciedla dane dotyczące składu procentowego i właściwości mechanicznych produktów. Łatwo jest u nas sprzedawać hurtowo dowolne półprodukty do produkcji na dużą skalę. Chętnie podejmiemy współpracę z odbiorcami detalicznymi. Wysoki poziom obsługi, zgodność produktów z GOST i międzynarodowymi normami jakości, terminowość obsługi to wizytówka naszej firmy.

Kup w okazyjnej cenie

Wszystkie produkty z metali rzadkich sprzedawane przez Evek GmbH są zgodne z GOST i międzynarodowymi normami jakości. Dostarczamy półprodukty o standardowych i niestandardowych rozmiarach w możliwie najkrótszym czasie. Wysoka jakość, przystępne ceny oraz szeroka gama produktów definiują oblicze naszej firmy. Zostając naszym stałym klientem możesz liczyć na system rabatów. Współpraca z nami pomoże Państwu zrealizować wszelkie pomysły inżynierskie. Czekamy na Twoje zamówienia na stronie.