Marka magnezu

Magnez jest 12. pierwiastkiem układu okresowego Mendelejewa, gdzie jest oznaczony symbolem Mg. Jest to srebrzystobiały, wyjątkowo lekki metal. W normalnych warunkach praktycznie nie zmienia się w powietrzu - chroni go przed utlenianiem cienka wierzchnia warstwa tlenku.

Liczba atomowa Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°C Temperatura wrzenia t°С Ciepło topnienia kJ/kg
nr 12 24.3 2 1,74 650°C 1090°С 9.2

Fabuła

Odkrycie magnezu wiąże się z wodami mineralnymi źródła Epsom w Anglii. Tam w 1695 r. odparowano z wody sól (był to siarczan magnezji), która miała gorzki smak i działanie przeczyszczające. Aptekarze natychmiast nazwali ją solami Epsom. W czystej postaci metal został wyizolowany dopiero dwa wieki później, na początku XX wieku.

Miejsce urodzenia

USA, Norwegia i Chiny są najbogatsze w magnez. Brucyt i magnezyt składają się w 1/3 z soli magnezu, a kizeryt, epsomit, dolomit - w 1/6. Sole magnezu są łatwo rozpuszczalne. Do 0,13% Mg znajduje się w wodzie morskiej. Magnezyt jest wydobywany z głębin przez wody geotermalne. Osady jezior osadowych są szczególnie bogate w sole magnezu. Wszędzie występują osady soli osadowych karnalitu. Złoża dolomitu są również związane z gorącymi źródłami. Ich rezerwy są ogromne, większość z nich powstała miliony lat temu w wyniku sedymentacji.

Rola biologiczna

Magnez jest ważnym elektrolitem w regulacji metabolizmu. Jak przekonali się lekarze, bischofitowe zastosowania leczą schorzenia narządu ruchu, przede wszystkim kręgosłupa i stawów oraz są niezastąpione w rehabilitacji następstw urazów.

Paragon

Magnez techniczny otrzymuje się przez elektrolizę stopionej mieszaniny soli chlorków magnezu, sodu i potasu. Taki metal jest zanieczyszczony zanieczyszczeniami i wymaga dodatkowego oczyszczania poprzez rafinację elektrolityczną, przetapianie próżniowe wraz ze specjalnymi topnikami. Często stosuje się destylację próżniową. Czystość rafinowanego magnezu wynosi 99,999% i więcej. Inna metoda, termiczna, polega na redukcji MgO za pomocą krzemu lub koksu w wysokiej temperaturze. Krzem ułatwia więc ekstrakcję magnezu z dolomitu. Cena magnezu w gąskach to około 3 USD/kg.

Właściwości chemiczne

Mg łatwo rozpuszcza się w kwasach z wydzielaniem wodoru. Alkalia nie mają na to wpływu. Szybko koroduje w wodzie morskiej i 3% roztworze chlorku sodu, tworząc wodorotlenek ... Mg jest stabilny w alkoholach (z wyjątkiem metylu), w benzynie, nafcie, freonie i olejach mineralnych. Jest energetycznym środkiem redukującym, wypiera mniej aktywne pierwiastki ze związków. Redukuje inne metale z roztworów soli w temperaturze pokojowej. Po podgrzaniu usuwa tlen z zasad i tlenków, za pomocą proszku magnezu można uzyskać proste związki. Ta cenna właściwość pozwala na wykorzystanie go do otrzymywania tytanu.

Właściwości fizyczne

Mg jest bardzo lekki, jego gęstość w temperaturze 20°C wynosi około 1,7 g/cm³, temperatura topnienia 651°C, temperatura wrzenia: 1103°C. Jego powierzchnia pokryta jest warstwą tlenku, która ulega zniszczeniu w temperaturze 623 ° C, po czym magnez wypala się. Folia i proszek Mg zapalają się od zwykłej zapałki i palą się nie tylko w powietrzu, ale także w dwutlenku węgla. Jasna magnezowa lampa błyskowa, która ma w swoim widmie nawet promienie ultrafioletowe, była używana w fotografii do początku XX wieku. Ta właściwość - płonąć olśniewająco jasnym płomieniem - jest niezbędna w rakietach oświetleniowych i sygnalizacyjnych, pociskach i pociskach smugowych oraz bombach zapalających. W obozach pionierskich dodawano ją do ognisk, które rozpalano na zakończenie lub otwarcie zmiany. Takie pożary rozpraszały snop iskier. Mieszanina proszków nadmanganianu magnezu i potasu jest materiałem wybuchowym.

Właściwości technologiczne

Magnez jest bardzo lekkim metalem ciągliwym. Jest dobrze wygięty, tłoczony, walcowany, wiercony i cięty. Jednak w czystej postaci jest kruchy i nie nadaje się do obciążonych konstrukcji. W tym celu stosuje się stopy magnezu z cynkiem, aluminium, berylem, manganem, tytanem lub pierwiastkami ziem rzadkich… Są odporne na korozję i mają znaczną wytrzymałość właściwą. Takie stopy otrzymuje się przez topienie bez topnika w atmosferze obojętnej. Dzięki temu powstaje jednorodna struktura, która wyróżnia się stabilnością fizyczną i mechaniczną. Takie stopy mają wyjątkowo szerokie zastosowanie.

Skład procentowy stopów magnezu (GOST 2581-78)

Gatunek stopu Glin zn Mn Inny Glin Si Fe Ni Cu
MM2 - - 1,5-2,2 - 0,04 0,07 0,05 0,004 0,03
MM2 godz - - 1,7-2,4 - 0,006 0,004 0,004 0,001 0,002
MA8C 7,5-8,7 0,3-0,8 0,2-0,5 - - 0,1 0,02 0,004 0,05
MA8Tse 7,5-8,7 0,3-1,5 0,2-0,5 - - 0,5 0,028 0,01 0,35
MA8Ch 7,5-8,7 0,3-0,8 0,2-0,5 - - 0,04 0,005 0,001 0,01
MA8CBh 7,5-8,7 0,3-0,8 0,2-0,5 0,001-0,002 Ve - 0,04 0,005 0,001 0,01
MA10Ts1 9,0-10,0 0,7-1,2 0,2-0,5 - - 0,15 0,05 0,005 0,05
МЦр1Н3 - - 0,2-0,5 0,4-1,1 Zr - 2,6-3,2 Nd 0,02 0,02 0,01 0,004 0,01

Aplikacja

Dziś magnez stał się podstawą najlżejszych materiałów konstrukcyjnych. Stop aluminium i magnezu, charakteryzujący się znaczną wytrzymałością właściwą, ma znaczenie we współczesnym przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Z tego stopu produkowane są najlżejsze fragmenty samolotów, helikopterów i sterowców. Daje to poważną przewagę przy opracowywaniu nowych modeli. Dziś stop ten stał się podstawą części płatowców, owiewek, lotek, drzwi kokpitu, podwozia, dźwigni sterujących, obudów przyrządów i pomp, zbiorników tlenu i paliwa. Części ze stopu magnezu, zmniejszając wagę, zmniejszają zużycie paliwa i zwiększają wydajność nowoczesnych samochodów. Stopy magnezu są wykorzystywane do produkcji skrzyni korbowej samochodów, części do amortyzatorów, pomp i przyrządów oraz pokryw zbiorników. Magnezowe koła do kół dają nie tylko lekkość i wytrzymałość, ale również stylowy wygląd. W oprzyrządowaniu walcowanie magnezu jest niezbędne w przypadku futerałów na instrumenty, lornetek, telefonów komórkowych i kamer wideo. Takie wyroby walcowane wykorzystywane są do produkcji baterii elektrycznych, a znikoma absorpcja neutronów termicznych stała się podstawą do wykorzystania magnezu w produkcji okładzin TVEL.

Sole magnezu

Sole magnezu (bromek i nadchloran) stosowane są w nowoczesnych akumulatorach dużej mocy, które wyróżniają się znaczną pojemnością i napięciem rozładowania. Baterie magnezowo-siarkowe są nadal w zaawansowanej fazie rozwoju. Nadchloran magnezu jest również używany do głębokiego suszenia gazów. MgO jest składnikiem materiałów ogniotrwałych do produkcji tygli i wykładzin pieców przemysłowych. Syntetyczne monokryształy MgF 2 są podstawą specjalnej optyki.

Kup w okazyjnej cenie

Evek GmbH oferuje szeroką gamę produktów walcowanych, które zadowolą każdego klienta. Oferujemy korzystne warunki dostaw produktów z magnezu i jego stopów dla odbiorców hurtowych i detalicznych. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.Doświadczeni konsultanci są do Twojej dyspozycji, zawsze gotowi pomóc w wyborze. Jakość produktów gwarantuje ścisłe przestrzeganie norm produkcyjnych na wszystkich etapach. Czas dostawy jest minimalny. Przy zamówieniach hurtowych udzielane są preferencyjne rabaty