Gatunek kobaltu

Kobalt - oznaczony symbolem Co (łac. Cobaltum), zaliczany jest do drugorzędnej podgrupy ósmej grupy czwartego okresu układu okresowego pierwiastków, o liczbie atomowej 27. Jest to metal o srebrzystym połysku. Cienka warstwa tlenków powierzchniowych może nadać mu różne odcienie.

Liczba atomowa Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°С Temperatura wrzenia t°С Ciepło topnienia kJ/kg
nr 27 58.933 -1, 0, 2, 3 8.9 1495°С 2870°С 15.48

Fabuła

Od niego pochodzi nazwa metalu. Kobold to gnom jaskiniowy. Rudy kobaltu zawierające arsen wydzielają toksyczne opary AsO podczas prażenia. Starożytni Skandynawowie przypisywali częste zatrucia podczas wytapiania srebra machinacjom złego ducha gór i ochrzcili te rudy jego imieniem. Szwedzki chemik G. Brand w 1735 r. wyodrębnił z rudy nieznany metal, który nazwał kobaltem. Odkrył również, że pochodne kobaltu nadają szkłu niebieski kolor – używali go starożytni Asyryjczycy przy budowie świątyń.

Właściwości fizyczne

Kobalt jest twardym metalem, ma 2 modyfikacje: modyfikacja α jest stabilna w temperaturze t° od temperatury pokojowej do 427°C, a modyfikacja β (sieć sześcienna skupiona na ścianie) jest stabilna w temperaturze t° od 427°C do 1120°C. Kobalt jest ferromagnesem o temperaturze punktu Curie 1121°C.

Aplikacja

  • Stapianie z kobaltem zwiększa odporność cieplną i poprawia właściwości mechaniczne stali, zamieniając ją w stal narzędziową (wykonują frezy, wiertła itp.)
  • W przypadku magnesów trwałych stosuje się stop zawierający do 50% kobaltu oraz wanadu lub chromu.
  • Właściwości magnetyczne stopów kobaltu są wykorzystywane w magnetycznych urządzeniach rejestrujących, a także w rdzeniach silników elektrycznych i transformatorów.
  • Kobalt ma zastosowanie jako katalizator.
  • Krzemek kobaltu jest doskonałym materiałem termoelektrycznym do generatorów termoelektrycznych o wysokiej sprawności.
  • Litowo-kobaltowy jest bardzo wydajną elektrodą dodatnią w produkcji baterii litowych.
  • Radioaktywny kobalt-60 jest stosowany w wykrywaniu wad promieniowania gamma i medycynie. 60Co jest wykorzystywany jako źródło energii jądrowej.

Dostarczać

Dostarczamy certyfikowane wyroby walcowane kobaltowe w najlepszej cenie. Specyfikacja odzwierciedla dane dotyczące składu procentowego i właściwości mechanicznych produktów. Łatwo jest u nas sprzedawać hurtowo dowolne półprodukty do produkcji na dużą skalę. Współpracujemy również z odbiorcami detalicznymi. Wysoki poziom usług, zgodność produktów z GOST i międzynarodowymi normami jakości, szybka obsługa są wizytówką naszej firmy.

Kup w okazyjnej cenie

Wszystkie wyroby walcowane z metali rzadkich sprzedawane przez Evek GmbH są zgodne z GOST i międzynarodowymi normami jakości. Dostarczamy standardowe i niestandardowe rozmiary w możliwie najkrótszym czasie. Wysoka jakość, przystępne ceny oraz szeroka gama produktów definiują oblicze naszej firmy. Zostając naszym stałym klientem możesz liczyć na system rabatów. Współpraca z nami pomoże Państwu zrealizować wszelkie pomysły inżynierskie. Czekamy na Twoje zamówienia na stronie.