Marka prazeodymu, skład chemiczny

ogólna charakterystyka

Prazeodym - znajduje się w trzeciej grupie tabeli D. Mendelejewa, gdzie jest oznaczony symbolem chemicznym Pr. Liczba atomowa nr 59, odnosi się do lantanowców. masa atomowa 140,9. Zaszczyt odkrycia tego metalu należy do austriackiego chemika von Welsbacha. W 1885 roku udało mu się rozdzielić dydym metalu ziem rzadkich, wcześniej uważany za niepodzielny, na neodym i prazeodym. Słowo prazeodym jest tłumaczone z języka greckiego jako „jasnozielony bliźniak”. Litosfera zawiera ten pierwiastek do 9 g/t. Otrzymywany jest z mieszaniny innych pierwiastków ziem rzadkich metodą separacji chromatograficznej i ekstrakcyjnej. Ten pierwiastek jest skoncentrowany razem z neodymem i innymi lekkimi lantanowcami. Następnie prazeodym jest oddzielany od neodymu przez elektrolizę lub termicznie metal w temperaturze 850 °C.

liczba atomowa Par Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°С Temperatura wrzenia t°C Ciepło topnienia kJ/kg
nr 59 140,9 6.77 3, 4 1131°C 3512°C 11.3

Właściwości chemiczne

W normalnych warunkach utlenia się powoli, ale po szybkim podgrzaniu zapala się, tworząc mieszaninę 3- i 4-wartościowego tlenku. Kalcynując go w atmosferze CH 4 lub H 2 , otrzymuje się tlenek Pr 2 O 3 . Dwutlenek PrO2 powstaje w atmosferze O2 pod ciśnieniem 10 MPa.

Aplikacja

Służy jako podstawa stopów magnetycznych wraz z neodymem. W optyce laserowej służy do generowania promieniowania podczerwonego o długości fali 1050 nm przy tworzeniu laserów na ciele stałym i ciekłym. Tlenek prazeodymu nadaje szkłu jasnozielony odcień. używany do optymalizacji wydajności stopów termoelektrycznych pierwiastków ziem rzadkich o współczynniku termo-EMF 55 μV/K. Stop tego metalu z krzemem i germanem jest materiałem nadprzewodzącym. Prazeodym jest stosowany w technologii elektropróżniowej do zwiększania wydajności katod oraz do produkcji rdzeni magnetycznych. Sole prazeodymu pomagają w kontrolowaniu procesu jądrowego rezonansu magnetycznego. Metal ten jest używany do stopowania stali, w produkcji ceramiki iw medycynie. W stopie z innymi metalami nieżelaznymi powstają z niego następujące rodzaje wyrobów walcowanych: koło, drut, blacha, taśma.

Dostarczać

Oferujemy szeroką gamę wyrobów ze stopów prazeodymu. Wszystkie produkty są certyfikowane. Dokumentacja techniczna zawiera dane dotyczące składu chemicznego, maksymalnego procentu zanieczyszczeń; właściwości mechaniczne produktu. Przyjmujemy zamówienia na wyroby ze stopu tytanu TL3 o wymiarach standardowych i niestandardowych w najlepszych cenach.Możemy sprzedać hurtowo dowolne półprodukty do projektów wielkogabarytowych. Chętnie nawiążemy również współpracę z odbiorcami detalicznymi. Europejski poziom obsługi i sprawność obsługi to oblicze naszej firmy.

Kup w okazyjnej cenie

Oferujemy do sprzedaży nieograniczony asortyment wyrobów walcowanych na bazie metali rzadkich najwyższej jakości w konkurencyjnej cenie. Jeśli wybór sprawia Ci trudność, do Twojej dyspozycji są doświadczeni managerowie, którzy zawsze są w kontakcie i służą radą. Składając u nas zamówienie, w możliwie najkrótszym czasie otrzymają Państwo certyfikowane produkty spełniające międzynarodowe standardy jakości. Jeśli cenisz swój czas już dziś skontaktuj się z naszym najbliższym biurem lub złóż zamówienie przez Internet.