Marka ceru, skład chemiczny

ogólna charakterystyka

Cer jest pierwiastkiem ziem rzadkich nr 58 z 3. grupy tabeli D. I. Mendelejewa , w którym jest oznaczony jako Ce. Jest to miękki srebrzystobiały metal. Należy do grupy lantanowców. Masa atomowa 140,115. Odkryli go niemiecki naukowiec M. Klaproth oraz (niezależnie od niego) szwedzcy chemicy Berzelius i Hisinger. Pierwiastek ten został nazwany na cześć największej z planetoid, Ceres. Zawartość ceru w litosferze wynosi prawie 70 g/t. w wodzie morskiej rozpuszcza się w ilości 5,2 · 10 -6 mg / l. Otrzymuje się go przez elektrolizę stopionego fluorku CeF3 .

Właściwości fizykochemiczne

oud. masa ceru w temperaturze 20°C = 6,77 g/cm3. Temperatura topnienia osiąga 799 °C, temperatura wrzenia wynosi 3426 °C. Nawet w temperaturze pokojowej jest nietrwały w powietrzu - wolno utleniając się zamienia się w biały tlenek. Łatwo rozpuszczalny w kwasach nieorganicznych. Istnieją dwie modyfikacje tego metalu z sześciokątną β-siecią i sześcienną siatką g. Temperatura przemiany wynosi 393°C.

liczba atomowa Ce Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°С Temperatura wrzenia t°C Ciepło topnienia kJ/kg
nr 58 140.115 2, 3 6.77 799°С 3426°C 398

Aplikacja

Produkcja szkła, materiałów ściernych i termoelektrycznych, protez dentystycznych. Dwutlenek SeO2 jest poszukiwany jako katalizator. W metalurgii stopy żelazowo-magnezowe są modyfikowane tym metalem. Po dodaniu 1% Ce zwiększa się wytrzymałość materiałów na pełzanie i rozciąganie. Zwiększa przewodność elektryczną i wytrzymałość aluminium, tytanu, miedzi, stali konstrukcyjnych. Jednocześnie jest znacznie tańszy niż lantan, który ma podobne działanie, dlatego cer jest stosowany szerzej. Kiedy łączy się z cynkiem, następuje eksplozja. Niewielkie dodatki ceru oczyszczają stal ze szkodliwych zanieczyszczeń gazów i siarki. Stopowanie stali jest znormalizowane przez GOST 12 364-84. Podobnie jak inne metale z grupy lantanowców, jest produkowany w postaci koła, drutu, arkuszy, taśmy.

Dostarczać

Dostarczamy atestowaną stal na bazie ceru. Specyfikacja zawiera dane dotyczące składu procentowego i właściwości mechanicznych produktów. Łatwo jest u nas sprzedawać hurtowo dowolne półprodukty do produkcji na dużą skalę. Współpracujemy również z odbiorcami detalicznymi. Wysoki poziom obsługi i sprawność obsługi to wizytówka naszej firmy.

Kup w najlepszej cenie

Evek GmbH posiada nieograniczony asortyment wyrobów walcowanych na bazie metali ziem rzadkich najwyższej jakości. Oferujemy stopy specjalnego przeznaczenia w najlepszej cenie. W przypadku zainteresowania naszą ofertą prosimy o kontakt z najbliższym biurem. Wykwalifikowani specjaliści udzielą wszelkich niezbędnych informacji dotyczących produktów, przedziału cenowego, warunków sprzedaży. Koszt towaru uzależniony jest od parametrów towaru oraz dodatkowych warunków dostawy.