Gatunki germanu, skład chemiczny

German jest pierwiastkiem czwartej grupy układu okresowego D. I. Mendelejewa , gdzie jest oznaczony jako Ge. Jest to lekki srebrzysty metal. Numer atomowy 32, masa atomowa 72,59. oud. waga 5,33 g/cm³. Został odkryty w 1886 roku przez niemieckiego naukowca Winklera.Pierwiastek został nazwany na cześć jego ojczyzny - Niemiec. Ten element jest rozproszony. W przyrodzie nie występuje w postaci wolnej, a jedynie jako zanieczyszczenie w skałach osadowych, rudach niklu, wolframu, krzemianach, węglach, wodach termalnych, torfach. Gromadzi się w algach.

liczba atomowa Ga Masa atomowa (molowa) g/mol Stan utlenienia Gęstość [g/ cm3 ] Temperatura topnienia t°C Temperatura wrzenia t°C Ciepło topnienia kJ/kg
nr 32 72,59 3 5.33 937°С 2830°C 36,8

Fizyczne i chemiczne właściwości

Jest to raczej kruchy metal, do 550 ° C nie jest podatny na obróbkę na gorąco i na zimno pod ciśnieniem. Pokryty warstwą tlenku, w normalnych warunkach jest dość odporny na wodę, powietrze, kwas solny, słabo oddziałuje z alkaliami żrącymi, ale rozpuszcza się w alkalicznym roztworze nadtlenku wodoru i wody królewskiej. Ma wartościowość +2 lub +4. Związki chemiczne o wyższej wartościowości są bardziej stabilne. Najszerzej stosowanym dwutlenkiem jest GeO 2 .

Produkcja

German otrzymuje się przy użyciu produktów ubocznych przetwarzania, popiołu ze spalania węgla, rudy metali nieżelaznych itp. W metodzie metalurgicznej wytapia się go w temperaturze t ° od 800 do 1800 ° C. Aby uzyskać techniczny german w kolumnach kwarcowych, oczyszcza się go kwasem solnym, dyfuzją termiczną mającą na celu krystalizację i innymi metodami. Oznacz german za pomocą analizy spektralnej emisji. Jego obecność ujawnia również powstawanie jasnożółtego kwasu germanomolibdenowego. Specyfikacje i GOST 16 153-80 normalizują produkcję monokrystalicznego germanu, który jest stosowany w urządzeniach półprzewodnikowych, a także na inne potrzeby gospodarki narodowej.

Aplikacja

German odnosi się do półprzewodników, które są używane w postaci monokryształów o wysokiej częstotliwości do produkcji tranzystorów, diod, fotorezystorów i fotodiod. Z tego metalu produkowane są czujniki Halla, soczewki do spektroskopii rentgenowskiej, termometry oporowe itp. Ten element o dużej twardości i wytrzymałości znajduje również zastosowanie w technice dentystycznej i jubilerskiej. Niektóre stopy germanu służą jako luty w powłokach antykorozyjnych. Domieszki dwutlenku GeO 2 stosowane są w stopach stosowanych w walcowaniu metali - produkcji drutu, blach, prętów itp.

Kup w okazyjnej cenie

Evek GmbH oferuje szeroką gamę produktów z metali rzadkich. Dostarczamy produkty z germanu w najlepszej cenie. Oferujemy korzystne warunki dla odbiorców hurtowych i detalicznych. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.Doświadczeni konsultanci są do Twojej dyspozycji, zawsze gotowi pomóc w wyborze. Produkty przechodzą wykrywanie wad. Jakość gwarantuje ścisłe przestrzeganie norm produkcyjnych na wszystkich etapach. Czas dostawy jest minimalny. Przy zamówieniach hurtowych udzielane są preferencyjne rabaty.