Jak wynika ze sprawozdania z agencją Reuters eksperci aktualności «", cena miedzi na dostawę trzech miesięcy, podczas aukcji w dniu 26 czerwca na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła o 1% i osiągnęła poziom 6737 dolarów za tonę. Dziś życie w ramach takich umów były notowane po 6715 USD za tysiąc kilogramów.
Nie tak dawno temu Angus Staines, analityk «UBS», skomentował aktualną sytuację cenową na rynku, co następuje: «. Obecny spadek wartości miedzi na giełdach metali — zjawisko, które jest trudne do wyjaśnienia» Analityk powiedział, że notowania zasobów miały otrzymać wsparcie z tytułu tymczasowego zaprzestania pracy na indonezyjskiej kopalni miedzi Grasberg «". Rzeczywiście, mimo ogłoszonego niedawno wznowienie produkcji, wyjście przedsiębiorstwa na pełnych obrotach dla transportu koncentratu miedzi zajmie trochę czasu, podczas którego popyt i podaż bilans musi się zmienić dla najlepszych producentów na bok miedzi.
Angus Staines uważa, że przede wszystkim sytuacja w Indonezji, rzeczywisty wpływ na rynek czerwonego metalu. Cena za następny miesiąc, według niego, będzie 7,5 tys. Dolarów za tonę, ale dalej (bliżej sierpniu) dla zasobu najbardziej prawdopodobnym, aby kontynuować trend zmniejszania cen.
Przypomnijmy, że od początku tego roku, zgodnie z «Międzynarodowego Copper Study Group», rynki światowe obserwujemy stały nadmiar miedzi rafinowanej. Tylko w pierwszym kwartale 2013 roku nadwyżka metalu wynosiła 22 th. Ton. Sytuacja spowodowana jest — zapewnił analityków — to w tym okresie, światowa produkcja miedzi wzrosła o 5,2%, podczas gdy konsumpcja spadła o 5,3%. Jednocześnie jednym z głównych światowych konsumentów czerwonego metalu — Chiny — już w maju 2013 roku zmniejszyły import miedzi o ponad 23% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Ogólnie, od początku tego roku — zmniejszenie zamówień zagranicznych ponad 33%. Eksperci przewidują: w drugiej połowie 2013 roku spadek chińskiego popytu na miedź, związane z wahaniami sezonowymi kontynuować. Ich zdaniem, ta sytuacja nie jest to najlepszy sposób wpłynąć na sytuację cenową na świecie.