Na III All-rosyjska konferencja pod hasłem «miedź, mosiądz, brąz: trend produkcji i konsumpcji», która odbyła się w Petersburgu, Siergiej Kostin, szef «fabryką stopów jakości» zasugerował, że miedź nie może być w pełni zastąpiona aluminium w produkcji różnego rodzaju kabli i przewodów, gdzie działa jako bieżący przewodu. W ten sposób rezystywność glinu jest wyższa od miedzi, a straty energii elektrycznej są równoważone dość niską cenę metalu. Powodem jest brak możliwości szerokiego zastosowania aluminium jest obecność warstwy tlenku, która sprawia, że trudne do wykorzystania jako podstawa lekkich przewodów metalowych, gdzie procesy są prowadzone srebrną poszycia, cyny, niklowanie i zheleznenija — chirurgia, norma stosowana w produkcji szerokiej linii materiałów kablowych.
Według Siergieja Kostin, dobrym rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie tandem «miedziano-aluminiowe», dla których dziś nie ma wystarczającej liczby metod i technologii dla uzyskania bimetaliczny walcówkę — jest produkowany komercyjnie do użytku w kabel «skrętka». Inną alternatywą jest wytwarzanie przewodu bimetaliczny, zapewniając aluminiowego powlekaną nadstopu miedzi. Podczas korzystania z czystego aluminium mogą liczyć na większą plastyczność materiału o niższej oporności i metalu na rysunek bardziej technologiczny. Miedziowanie ustanawia nadstop która gwarantuje działanie systemu w kablu przy określonych warunkach.
Obecnie trwają badania 2 nowe niskie stopy, które zostały opracowane do produkcji drutu bimetaliczny — tutaj zawartość składnika dopingu jest mniejsza niż 5%, co uniemożliwia posrebrzenia, cynowania, itp operacje prowadzone na standardowym sprzęcie na rozwiniętych technologii … W obecności drugiego elementu macierzy Cu może działać cyrkon, chrom, nikiel, magnez, krzem, niob — materiały, które zapewniają wytrzymałość w wysokiej temperaturze.
W ubiegłym roku produkcja walcówki miedzianej, drutu i kabla było 744 tys. Ton, podczas gdy eksport osiągnął 405.000 ton. Topienie walcowanej miedzi i stopów miedzi wyniosła około 70 000 ton.