W 2015 roku straty firmy «Norylski nikiel» wyniosły 1,3 mld USD. Spadek przychodów nastąpił na tle spadku cen niklu. Całkowity dochód spadł o 28%, dochodząc do poziomu 8,5 mld USD. Średnia cena niklu w 2015 roku spadła o 30%. W rezultacie średnia cena za tonę metalu osiągnęła poziom 11,8 tys. USD. Przy tym jest na początek 2015 roku nikiel szacuje się na 14,9 tys. USD. W ostatnich dniach roku cena spadła do poziomu 8,5 tys. USD. Takie wskaźniki zaobserwowano po raz ostatni w 2003 roku. Specjaliści «Норильского niklu» widzą przyczynę w osłabieniu walut większości surowców krajów. W rezultacie zmniejszył się koszt produkcji metalu w dolarach. Negatywnym czynnikiem wpływającym stał i снизившийся popyt na nikiel ze strony CHRL. Tymczasem dla rosyjskiej firmy właśnie nikiel jest głównym źródłem dochodu. W zeszłym roku przychody ze sprzedaży wzrósł do poziomu 3 mld USD. W konsolidującym zakresie udział metalu spadła do 38% z poprzednich 43%. Z innymi metalami wchodzącymi w aktywa «Норильского niklu» sytuacja wygląda nieco lepiej. Cena miedzi spadła o 19%. Cena na pallad spadła o 14%. Platyny spadła o 24%, kobalt na 12%.
Zdaniem Pawła Fiodorowa, dyrektora wykonawczego firmy, należy zmniejszyć globalną produkcję metalu. W 2015 roku cena niklu spadła o 40%. Odpowiednio produkcyjne ilości należy zmniejszyć o 25%. P. Fiodorow liczy na racjonalne myślenie producentów. Przy podejmowaniu podobnych działań można liczyć na ożywienie na rynku. Jednak taktyka, zaangażowanych w tej chwili, nie da szansę na zwiększenie ceny. Pozostaną one na niskim poziomie, dopóki nie zmieni się strategia rynkowych graczy.
Rosyjska firma nie jest jedyną ofiarą producent. Prawdziwa cena niklu — 8,760 tys. USD/tonę — wprowadziła na straty rzędu 70% przedsiębiorców. W zaistniałej sytuacji nie ostatnią rolę odgrywa gospodarka CHRL. W kraju obserwuje się spadek popytu na stal nierdzewną. Odpowiednio około 1/3 mocy uzyskał status mało konkurencyjne. Nieco wcześniej japońscy specjaliści Sumitomo Metal Mining dostosowała swoje prognozy. Wcześniej przewidywany deficyt w ilości 5000 ton przeszedł w nadwyżkę. Jego objętość wynosi 12000 ton. Większość producentów będzie stratny. Niektórym firmom grozi całkowite zatrzymanie kopalni.