W II kwartale tego roku rosyjska firma zwiększyła wielkość produkcji miedzi. W stosunku I kwartału wzrost wyniósł 3%. Wydanie, w taki sposób, osiągnął ponad 90 000 ton metalu. Wzrosła i produkcja miedzi z zasobów firmy. Wzrost o 1% do poziomu ponad 86 000 ton. Poprawa wyników obserwuje się na tle wyższej zawartości w surowcu czerwonego metalu. W sumie w pierwszej połowie lat firma wyprodukowała ponad 177 000 ton miedzi. Wskaźnik ten jest stosunkowo podobnym do ubiegłorocznego okresu poniżej 3%. Pogorszenie wyników obserwuje się w związku ze wzrostem w toku produkcji pojazdu.
Produkcja palladu w drugim kwartale roku wzrosła o 7% w stosunku do pierwszego kwartału. Wielkość produkcji metalu wyniosła 688 000 uncji troy. Platyny udało się wypracować 162 000 uncji. W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił spadek o 5%. Produkcja palladu z własnych zasobów firmy wyniosła 678 000 uncji. Wynik ten sposób poprawił się o 8%. Zdobycie platyny z surowców «Норникеля» spadła o 3% do poziomu 159 000 uncji. Uzyskane wyniki są związane z zmienionych proporcji tych metali w surowcach.
Na podstawie wyników pierwszej połowy lat produkcja platyny i palladu osiągnęła 333 tys. i 1,330 mln uncji odpowiednio. W stosunku do pierwszego półrocza 2015 roku wynik zmniejszył się o 2% w stosunku do obu metali. Spadek produkcji nastąpił na tle realizacji projektu rekonfiguracji zasobów metali. Należy również wziąć pod uwagę wzrost w toku produkcji pojazdu.
Tymczasem cena miedzi na Londyńskiej giełdzie dąży w dół. W tym tygodniu cena na czerwony metal spadła do poziomu 4,774 tysięcy USD za tonę. Powodem spadku kosztów rosnące oczekiwania dalszego spowolnienia rozwoju gospodarki światowej. Na tym tle ma i wstrzymanie wzrostu popytu na czerwony metal. Sytuację można rozpatrywać na przykładzie USA. Po CHRL Ameryka jest drugim konsumentem miedzi. W czerwcu zamówień dla sektora przemysłowego spadła o 1,5%. Taką samą sytuację można zaobserwować w lipcu.
Spadła i dostawy rosyjskiej miedzi za granicą. W pierwszym półroczu ilości вывезенного metalu osiągnęła 244,6 tys. ton. Wynik spadł o 13,7%. Dane dostarczyła Federalna służba statystyki państwowej. W ujęciu do roku sprzedaż rafinowanego metalu spadły o 32,7%, osiągając 1,127 mld USD.