Komitet doradczy przemysłu wstępnie zatwierdził projekt rozwoju hutnictwa, proponowane Euroazjatyckiej komisji gospodarczej. Projekt przekazanych zaleceń stwarza warunki do rozwiązania aktualnych problemów w branży.
Realizacja proponowanych działań, w pierwszej kolejności ma na celu stymulację rozwoju высокотехнических zakładów produkcyjnych w regionie. Tak samo przez komisję zaproponowane rozwiązania problemu nadmiaru przestarzałych mocy wytwórczych. A tak samo, imprezy zdolne podniesiony poziom popytu wewnętrznego. Komisja gospodarcza opracowała i plan zmniejszenia udziału importu z recyklingu метеллопродукции.
Po zatwierdzeniu komitetem Doradczym, Departamentu polityki przemysłowej ECE Mikołaj Кушнарев powiedział: «Realizacja zalecanych działań stworzy pozytywne efekty rozwoju współpracy państw ЕАЭС w czarnej metalurgii. To pozytywnie wpłynie na rozwój mocy produkcyjnych branży, zwiększy konkurencyjność produktów i znacznie zwiększy rynki zbytu».
Zatwierdzony projekt oferuje podstawowe obszary współpracy państw członkowskich w branży metalurgicznej. W pierwszej kolejności odnosi się to do wzmocnienia współpracy. A tak stymulacji popytu na produkty wewnątrz unii. Zakłada się i rozwój naukowo-technicznej współpracy dla rozwoju innowacyjnych technologii. W tym zakresie przewiduje się skoncentrowanie uwagi producentów. Tak więc, jeśli teraz, w większym stopniu obserwuje się produkcja wyrobów masowej produkcji. W raporcie komisji wniosek stymulować produkcję innowacyjnych produktów wysokich limitów.
Wszystkie proponowane działania mają na wniosek branży z przewlekłego kryzysu. Dziś branża cierpi on napływu tańszej stali z krajów trzecich. Jeszcze jednym czynnikiem upadku branży służy nadmiar przestarzałych mocy wytwórczych.
W przypadku udanej realizacji projektu branży pojawić szansę się zrehabilitować. Jednak sukces będzie zależeć od wielu czynników zewnętrznych. A tak możliwych wahań cen na światowym rynku stali.
Przypomnijmy, Euroazjatycka komisja gospodarcza — stale działający organ regulacyjny Euroazjatyckiej unii gospodarczej. Komisja rozpoczęła swoją pracę z 2012 roku. Dzisiaj, w skład tego organu wchodzą przedstawiciele Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Armenii.