W niklu branży zachodzą kolejne zmiany. Nie tak dawno temu, Indonezja wznowiła eksport niklu surowców. Na Filipinach został zniesiony zakaz na jego wydobycie. W rezultacie zmieniła się struktura importu niklu towarów CHRL. Jak pokazują statystyki, liczba zakupiony rafinowanego niklu w ciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie się zmniejszyła. Przy tej ilości importowanego surowca wzrosły. Od stycznia do maja tego roku w CHRL wpłynęło 83,4 tys. ton rafinowanego metalu. W porównaniu z tym samym okresem w 2016 roku wskaźniki spadły o 57%. Jednak wskaźniki dla wywożonych produktów wzrosły o 45%, osiągając 7,4 tys.ton.
Należy jednak zauważyć, że polityka Filipin również przeszedł drastyczne zmiany. Regina Lopez, były minister środowiska, aktywnie występowała przystanek uzyskać niklu surowców. Innego zdania jest Roy Симату. Generał armii, który zastąpił Lopez na jej stanowisku, uchylił rozporządzenie poprzednika. Efektem było zwiększenie niklu dostaw w CHRL. Od stycznia do marca ich ilość osiągnęła 2,3 mln ton. Jednak w kwietniu-maju wskaźnik wzrósł do poziomu 4,4 mln ton.
Dostawami niklu surowców w CHRL wziął i Indonezja. Zakaz 2014 roku na eksport surowej rudy faktycznie został odwołany. W rezultacie w maju tego roku indonezyjskie dostawy do CHIN wyniosła 264 tys. ton rudy. Co prawda, w porównaniu z 2012−2013 lata wskaźnik ten jest znacznie mniejszy. W okresie dostawy dokonywali 3−3,5 mln ton. Zresztą, w przyszłości wielkość dostaw prawdopodobnie wzrośnie. Ponadto, rosnących i ilości indonezyjskiego żeliwa o zawartości niklu, dostarczonego Indonezją w CHRL. W maju tego roku został osiągnięty rekordowa znak w 158,1 tys. ton. Przy tym nie jest wykluczone, że z powodu niskich kosztów wielkość produkcji tych produktów w Indonezji spadła.