Cena miedzi w dalszym ciągu rosną. Głównym odbiorcą czerwonego metalu nadal pozostają Chiny. Na chińskich konsumentów stanowi około 40% zapotrzebowania. Przy tym produkcja przemysłowa i sektor budowlany CHRL wykazuje stabilny wzrost. Średnioroczna cena miedzi wyniesie około 6,2 tys. dolarów za tonę na Londyńskiej giełdzie metali. Jednak notowania jest w stanie osiągnąć 7 tysięcy dolarów.
Specjaliści z Rosyjskiej miedzianej firmy uważają, że wzrost popytu wynika nie tylko z sytuacją w Chinach. Ma miejsce i w toku inwestowanie w projekty rozbudowy, w wyniku czego powstała opóźnienie wejścia w nowe produkcji koncentratu miedzi. Należy pamiętać i восстановившиеся tempo wzrostu przemysłowego w wielu krajach, i wstrzymania wydobycia surowców na dużych złożach. Pod uwagę bierze się także i aktywny rozwój nowych segmentów produkcyjnych, wymagających sporych miedzianychpieniężnych.
Na początku 2017 roku zapasy Londyńskiej giełdzie metali spadła o 35%, co stanowiło około 200.000 ton. Dla miedzi branży wskaźnik ten można uznać za bardzo niski. Jednak to nie koniec spadku, biorąc pod uwagę przewidywany deficyt na miedzianym rynku. Specjaliści GIMNAZJUM uważa, że obserwowany wzrost kosztów podstawowych metali potrwa w ciągu najbliższych trzech lub czterech lat. Zakłada się, że wzrost światowej konsumpcji wyrafinowaną miedzi w przyszłym roku wyniesie około 3%. Przy tym wielkość produkcji wzrosną zaledwie o 1,6%. Ponadto, do 2022 r. średni roczny wzrost tempa wzrostu produkcji nie przekroczy 1,4%. Co do corocznego wzrostu popytu, wyniesie nie mniej niż 2%. Odpowiednio globalny niedobór miedzi może przekroczyć 380000 ton w 2021 roku. Niedobór miedzi w 2022 roku wyniesie około 620.000 krój okazy ton.