Sytuacja na rynku tytanu

Analizując dynamikę cen można stwierdzić, że światowe ceny głównego surowca do produkcji tytanu systematycznie spadają od 2001 roku, co jest sprzeczne z trendem wzrostowym cen wszystkich pozostałych metali ich rud i koncentratów w 2003 roku. jest niewytłumaczalny z ekonomicznego punktu widzenia i nie może trwać długo. Pod koniec ubiegłego roku złom ferrotytanu i tytanu mocno zwyżkował, co zapoczątkuje nową koniunkturę na rynku tytanu. Zdaniem ekspertów, przemysł lotniczy rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie, produkcja stali mikrostopowej tytanu gwałtownie wzrosła.

Zgodnie z prognozami wyniki AVISMA i VSMPO w tym roku będą oczywiście lepsze niż w roku poprzednim.
Oczekuje się, że pod koniec tego roku nastąpi połączenie tych produkcji technologicznych i organizacyjnych. W dniu 27 marca 2004 r. Zarząd VSMPO omówił możliwości integracji AVISMA i VSMPO. Zaowocowało to podjęciem decyzji o powołaniu zespołu roboczego złożonego ze specjalistów z obu spółek oraz konsultantów zewnętrznych, którego głównym zadaniem jest opracowanie planu działania dla połączenia obu spółek.

Niektórzy analitycy uważają, że Renova Victora Vekselberga, która kontroluje SUAL i ma 12 procent udziałów w VSMPO, może utrudnić ten proces; jak dotąd informacja ta nie została potwierdzona. Sam SUAL jest zainteresowany promocją na rynku światowym własnych wyrobów walcowanych KUZOTSM. Oprócz SP Uniti z amerykańskim Boeingiem (Allegheny Technologies), spółka kontroluje amerykańskiego producenta wyrobów walcowanych na tytan – National Forge & Machining i planuje zakup firma specjalizująca się w topieniu tytanu (prawdopodobnie Pamona Melting) Jeszcze raz nadmieniamy, że moce produkcyjne na terenie USA pozwalają VSMPO na obejście ograniczeń nałożonych na dostawy do amerykańskich producentów zbrojeniowych.

Jednak spadek rentowności nie powstrzymuje VSMPO. Firma postanowiła realizować swój autorytet poprzez inwestycje; planuje uplasować około 20% swoich akcji w formie ADR-ów na giełdach rosyjskich i amerykańskich. Analitycy uważają, że aktywa spółki są zbyt niedowartościowane; niemniej jednak oczekuje się, że zysk wyniesie 500 mln USD. Długoterminowe plany zakładają upublicznienie akcji w przyszłym roku, aby spółka była bardziej przejrzysta i przejrzysta dla inwestorów. To cieszy, bo obecna działalność przemysłu metali nieżelaznych pozostaje czymś poza chmurami.

W dniach 24-27 maja 2004 na statku "St.-Petersburg" odbyła się konferencja "Tytan-2004 w WNP". Informacje na ten temat można znaleźć na stronie: titanium-association.com
Tematy poruszane na konferencji:
- rynek tytanu na świecie iw krajach WNP;
- program rozwoju przemysłu;
- baza surowcowa tytanu i kierunki rozwoju produkcji gąbek;
- osiągnięcia metaloznawstwa i metalurgii tytanu;
- dynamika rozwoju głównych dziedzin zastosowań tytanu;
- zastosowania tytanu w medycynie, energetyce, dobrach konsumpcyjnych;
- przeglądy rynków odpadów tytanu i ferrotytanu.