Ciekawe rzeczy o cynie
Charakterystyka ogólna
Cyna jest elementem czwartej grupy głównej podgrupy piątego okresu tabeli D. Mendelejewa. Jego liczba atomowa wynosi 50. Należy do szeregu metali lekkich i tworzy dwie odmiany alotropowe: β-cyna o krystalicznej sieci tetragonalnej - tzw. cyny, z sześcienną siatką jak diament.
Właściwości chemiczne
Cyna to błyszczący, srebrzystobiały, plastyczny i miękki metal. W normalnych temperaturach wykazuje dobrą odporność na agresję chemiczną. Nie reaguje z wodą, dlatego znajduje najszersze zastosowanie jako powłoki zabezpieczające metale przed korozją. Cyna rozpuszcza się łatwiej w mocnym kwasie solnym niż w innych kwasach, tworząc SnCl2 (chlorek cyny). Przy dłuższej ekspozycji na zimno metal ten staje się kruchy, zamieniając się w szary proszek o właściwościach półprzewodnikowych, β-cynę.
Historia
Cyna jest znana ludzkości od niepamiętnych czasów. Babilon, Chiny i Mezopotamia handlowały biżuterią z cyny, ale był to drogi i niedostępny metal. Przedmioty z niego wykonane wśród starożytności greckich i rzymskich są dość rzadkie. Podobnie jak miedź, cyna jest jednym ze składników brązu, wynalezionego w III tysiącleciu pne.
Produkcja
Jest to rzadki rozproszony pierwiastek skorupy ziemskiej występujący naturalnie w postaci rudy skalnej zwanej kasyterytem, zawiera jako SnO2 do 70% Sn. Piryt cyny jest znacznie mniej powszechny w przyrodzie. Kasyteryt (skała rudonośna) jest kruszony w młynach przemysłowych na małe cząstki w procesie produkcyjnym. Następnie, ze względu na zwiększoną masę i gęstość, kasyteryt jest oddzielany od skały płonnej metodą grawitacyjno-wibracyjną na tablicach wzbogacania. Stosując dodatkowo flotacyjną metodę wzbogacania rudy zawartość cyny w koncentracie dochodzi do 50-70%. W celu usunięcia zanieczyszczeń arsenem i siarką koncentrat rudy jest prażony w tlenie. Następnie koncentrat jest wytapiany w piecach elektrycznych lub piecach refleksyjnych.
Aplikacje
Cyna jest stosowana głównie w stopach z innymi metalami lub wyłącznie jako bezpieczna, nietoksyczna, odporna na korozję powłoka. W przemyśle cyna jest stosowana głównie jako cyna do produkcji pojemników na żywność, w elektronice jako lut, w stopach łożysk, w okablowaniu domowym i do cynowania. Najważniejszym stopem cyny jest brąz. Innym dobrze znanym stopem jest cyna, która jest wykorzystywana do produkcji naczyń kuchennych. Przemysł spożywczy zużywa do 33% wytopionej cyny
Cena kupna
Evek GmbH posiada w magazynie szeroką gamę produktów z metali nieżelaznych. Dostarczamy certyfikowane wyroby z cyny i jej stopów, luty cynowe, topniki