Tajniki lutowania cyną

Pierwsza tajemnica lutowania

Do lutowania należy użyć odpowiedniego topnika i lutu. Lut to metaliczny, topliwy stop, który łączy ze sobą przewody i przewody. Najlepszym lutem jest czysta cyna. Ponieważ jest drogi, jest rzadko używany. Powszechną metodą lutowania stosowaną w okablowaniu radiowym jest lut cynowo-ołowiowy, który jest stopem ołowiu i cyny. Taki lut jest równie mocny jak czysta cyna. Topi się w temperaturze 180-200°C i jest oznaczony jako PIC, a dwucyfrowa liczba za nim wskazuje procentową zawartość cyny. Flux jest przeciwutleniaczem. Służy do przygotowania przewodów i części przed lutowaniem, aby nie utleniały się podczas lutowania. Bez topnika lut nie będzie dobrze przylegał do metalowej powierzchni.

Drugi sekret

Leży w czystości grotu lutownicy, a także w prawidłowym trybie grzania. Jeśli grot jest brudny, praca będzie utrudniona - lut stopi się, ale nie będzie przylegał do powierzchni. Konieczne jest ocynowanie i ogratowanie stalówki, czyli pokrycie jej jak najcieńszą warstwą lutu. Aby to zrobić, musisz podgrzać lutownicę i zmielić jej żądło szmerglową szmatką lub pilnikiem. Następnie musisz zanurzyć go w kalafonii, a następnie dotknąć żądła kawałkiem lutu.

Trzeci sekret

Powierzchnia lutowania musi być czysta. Miejsca części i przewodów przygotowane do lutowania powinny być dobrze ogratowane. Dobrze oczyszczoną część należy położyć na kawałku kalafonii i dobrze podgrzać lutownicą. Kalafonia szybko się stopi, a lut na lutownicy równomiernie rozprowadzi się po przewodniku.

Czwarty sekret

Podczas lutowania lut powinien być równomiernie rozłożony na powierzchni przewodnika. Odbywa się to poprzez obrócenie przewodnika i powolne przesuwanie po nim żądła. Jeśli lutujesz dwa przewody w puszce, musisz je mocno ścisnąć i przyłożyć lutownicę do miejsca styku. Lut rozprzestrzeni się po podgrzaniu, wypełniając wszystkie szczeliny między przewodami. Czas lutowania nie powinien przekraczać pięciu sekund, lut szybko stwardnieje, mocno trzymając części razem.

Uwaga

Należy pamiętać, że podczas lutowania wydzielają się szkodliwe opary ołowiu i cyny. Nie pochylaj się ani nie wdychaj oparów nad punktem lutowania. Po zakończeniu pracy należy umyć ręce wodą z mydłem i nie zapomnieć o wietrzeniu pomieszczenia podczas pracy.

Cena kupna

Evek GmbH sprzedaje metale nieżelazne w optymalnej cenie. Powstaje z uwzględnieniem kursów LME (londyńska giełda metali) i zależy od technologicznych cech produkcji bez dodatkowych kosztów. Dostarczamy półprodukty z cyny i jej stopów, luty cynowe w szerokim asortymencie. Wszystkie partie produktów posiadają certyfikat jakości na zgodność z wymaganiami norm. U nas kupisz hurtowo najróżniejsze produkty do produkcji wielkoseryjnej. Szeroki wybór, wyczerpujące doradztwo naszych managerów, przystępne ceny i terminowość dostaw określają oblicze naszej firmy. Istnieje system rabatów przy zakupach hurtowych.