Technologia spawania miedzi

Charakterystyka ogólna

Miedź jest rzadko używana w czystej postaci. Wprowadzenie pierwiastków stopowych i zanieczyszczeń dzieli miedź na stopy. Do takich stopów należą: stopy miedzi z niklem, brąz i mosiądz. Mosiądz to stop miedzi i cynku. W brązie głównymi pierwiastkami stopowymi są cynk lub nikiel. Stopy miedzi z niklem to stopy miedzi z żelazem i niklem lub manganem. Obecność dodatków determinuje właściwości fizyczne i chemiczne stopów miedzi oraz wybór technologii spawania.

Operacje przygotowawcze

Na etapie przygotowawczym bezpośrednio przed spawaniem przeprowadza się staranne cięcie i czyszczenie powierzchni. Strefę spoiny i spawane krawędzie czyścić metalową szczotką lub raklem do uzyskania połysku, a następnie odtłuścić benzyną, benzyną lakową lub innym rozpuszczalnikiem. Pomiędzy spawanymi powierzchniami szczelina nie powinna przekraczać 2 mm, w tym celu części między nimi ściskają się lub sczepiają.

Trudności w spawaniu miedzi

- Wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej powoduje trwałe odkształcenia i naprężenia;

- Dobra przewodność cieplna prowadzi do zwiększonej szybkości chłodzenia jeziorka spawalniczego. To z kolei prowadzi do pogorszenia jakości spoiny i rozrostu ziarna. Zjawisku temu można przeciwdziałać poprzez spawanie z dużym poborem energii;

- duży skurcz odlewniczy stygnącego metalu pociąga za sobą znaczne odkształcenie otoczenia i spoiny, odkształcenia szczątkowe i naprężenia w przypadku sztywnego mocowania części;

- wysoka wrażliwość roztopionej miedzi na wodór przyczynia się do powstawania pęcherzyków wody. Może to spowodować liczne pęknięcia i pory. Zjawisko to nazywane jest chorobą wodorową;

- intensywne parowanie cynku z roztopionego metalu może prowadzić do porowatości spoiny;

- duża płynność stopionej miedzi powoduje dodatkowe trudności w spawaniu (zwłaszcza w połączeniach górnych i pionowych);

- w wysokich temperaturach miedź łatwo się utlenia. Przyczynia się to do powstawania tlenków ogniotrwałych.

Po zakończeniu spawania szew jest najpierw kuty, a następnie wyżarzany w temperaturze od 600 do 660 °C w celu uzyskania drobnoziarnistej struktury szwu i wyrównania składu chemicznego.

Drut spawalniczy

Przed użyciem jest czyszczony przez wytrawianie wodnym roztworem kwasu azotowego (75 cm³/litr) lub mieszaniną kwasu chlorowodorowego i siarkowego w stosunku 100:1 z dalszym płukaniem w wodzie, następnie w alkaliach i ponownie w bieżącej czystej wodzie . Po umyciu drut suszy się gorącym powietrzem. Na przykład elektrody miedziane są kalcynowane przed spawaniem, zmniejszając w ten sposób możliwość wystąpienia choroby wodorowej.

Atmosfera ochronna

Spawanie stopów miedzi i miedzi odbywa się w środowisku gazów ochronnych, w azocie, argonie lub helu oraz ich mieszaninach. Największą wydajność spawania uzyskuje się za pomocą azotu, który zapewnia wysoki współczynnik wydajności wyładowania łukowego.

Cena kupna

Evek GmbH oferuje szeroką gamę wysokiej jakości produktów z metali nieżelaznych. Dostarczamy wyroby z miedzi i stopów miedzi w standardowych i niestandardowych rozmiarach do sprzedaży hurtowej i detalicznej. Wszystkie partie posiadają świadectwo jakości o zgodności norm i technicznych warunków eksploatacji. Certyfikat wskazuje producenta, numer rysunku i nazwę części, gatunek stopu, właściwości mechaniczne części, skład chemiczny oraz wyniki badań dodatkowych. Realizacja zamówień - w możliwie najkrótszym czasie. Klientom hurtowym udzielane są preferencyjne rabaty.