Cięcie i wykonywanie otworów w wyrobach ze stali nierdzewnej

Znaczenie

Otwory w przedmiotach ze stali nierdzewnej są wykonywane głównie przez wiercenie. W takim przypadku otwór nigdy nie będzie miał idealnie płaskiego cylindrycznego kształtu. W przekroju poprzecznym mają kształt owalny, aw przekroju podłużnym stożkowaty. Średnica wiertła jest zawsze mniejsza niż średnica gotowego otworu w metalowej konstrukcji. Ta różnica jest nazywana podziałem dziury. W przypadku wiertła o standardowej średnicy od 10 do 20 mm współczynniki zniszczenia wahają się między 0,15 a 0,25 mm. Przyczyną uszkodzenia wierconego otworu w wyrobach ze stali nierdzewnej mogą być czynniki takie jak niedostateczne naostrzenie wiertła, odchylenia osi wiertła i wrzeciona na wiertarce. Jeśli dokładność zostanie osiągnięta w zakresie jakości 12-14, wówczas wywiercony otwór w wyrobach metalowych nie podlega dalszej obróbce.

Zwiększenie dokładności

Można to osiągnąć przez pogłębianie. Otwory wykonane metodą pogłębiania uzyskują określony kształt i dokładniejszą średnicę. Jest to proces obróbki, który zapewnia dokładność otworu między 10 a 11 stopniami. Rozwiercanie służy do uzyskania najwyższej dokładności wierconego otworu. Ta obróbka końcowa powoduje, że kształt i średnica cylindrycznego otworu wynosi od 6 do 9 stopni, a chropowatość Ra wynosi od 0,32 do 1,25 µm, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Wiertła
Wiertła, które służą do wykonywania otworów nieprzelotowych lub przelotowych w konstrukcjach metalowych ze stali nierdzewnej wymagają okresowej obróbki na tokarkach rewolwerowych. Same wiertła do metalu mogą różnić się przeznaczeniem i konstrukcją. W materiałach konstrukcyjnych takich jak stal nierdzewna, żeliwo itp. wiercenie otworów wykonuje się specjalnymi wiertłami z chwytem stożkowym i cylindrycznym. W przypadku twardych stopów, hartowanej stali i żeliwa bardziej odpowiednie są wiertła z wkładkami z węglików spiekanych. Jeśli głębokość otworu przekracza dimetr więcej niż pięć razy, stosuje się specjalne wiertła do głębokiego wiercenia. Do wykonywania otworów centrujących w stali nierdzewnej i innych metalach stosuje się wiertła centrujące oraz pogłębiacze. Gwintowniki służą do gwintowania wewnątrz wierconych otworów w konstrukcjach metalowych.

Cechowanie

Otwory w konstrukcjach ze stali nierdzewnej można również wykonywać metodą kształtowania na zimno. Metoda tłoczenia na zimno to szybki, precyzyjny proces liniowy, który znacznie obniża koszt gotowych części ze stali nierdzewnej. Jednak sprzęt do tłoczenia jest używany tylko w dużych przedsiębiorstwach, ponieważ wymaga dużej inwestycji kapitałowej.

Cena kupna

Evek GmbH posiada w magazynie szeroką gamę produktów ze stali nierdzewnej, które zadowolą każdego klienta. Jakość produktu gwarantuje pełne przestrzeganie standardów technologicznych produkcji. Na zlecenie wykonujemy dodatkową obróbkę wyrobów. Czas realizacji jest minimalny. Przy zakupach hurtowych udzielane są preferencyjne rabaty.