Rozwój rynku metali ziem rzadkich

Ogólny opis

Pierwiastki ziem rzadkich obejmują itr, lantan i 13 pierwiastków lantanowców: cer, prazeodym, neodym, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb, lutet. Wszystkie są połączone pokrewieństwem właściwości i zwykle sąsiadują ze sobą w złożach. Są one tradycyjnie podzielone na 2 grupy: grupa ceru, od lantanu do neodymu, i grupa itru, od samego itru i lantanowce od samaru do lutetu. Grupa itru dzieli się na 3 podgrupy: sam itr, pierwiastki ziem średniorzadkich (od samaru do erbu) oraz pierwiastki ziem rzadkich ciężkich (od tulu do lutetu).

Geologia

Pierwiastki ziem rzadkich są rozproszone w skorupie ziemskiej w znikomych stężeniach, mało nadających się do wydobycia. Bastnaezyt ( CeCO3 F) i monacyt ( CePO4 ) są uważane za główne koncentratory wydobywcze pierwiastków ziem rzadkich. Rudy te stanowią 70% produkcji REE. Za najbogatsze złoża REE uważa się bastnaezyt ChRL i Stanów Zjednoczonych, monacyt Australii, Brazylii, Chin, Indii, Malezji, Republiki Południowej Afryki, Sri Lanki, Tajlandii i USA.
30% zasobów REE skoncentrowanych jest w złożach ksenotymu, glin pochłaniających jony, loparytu, apatytów, fosforytów, wtórnego monacytu, eudialitu itp. Około 50% zasobów REE znajduje się w rudach bastnezytu z dwóch złóż: Bayun Obo (Chiny) oraz Mountain Pass (USA), gdzie zasoby itru szacuje się na 0,5 do 1 mln ton.

Używać

Wszystkie pierwiastki ziem rzadkich i ich pochodne są cennym połączeniem rzadkich właściwości, pozwalających na wykorzystanie ich w czołówce współczesnej nauki i techniki. Bez nich współczesny przemysł radioelektroniczny i petrochemiczny, przemysł ceramiczny i szklarski, metalurgia i budowa maszyn. Około 30% REE wydobywanych na świecie jest wykorzystywane do produkcji katalizatorów do krakingu ropy naftowej, syntezy polimerów, a także filtrów katalitycznych neutralizujących spaliny. Logiczne jest, że globalne zapotrzebowanie na takie filtry do samochodów rośnie w szybkim tempie. Najpopularniejszymi pierwiastkami ziem rzadkich są neodym i dysproz, stosowane w magnesach trwałych ( Nd2 Fe14 B), których produkcja również stale rośnie.

luminofory

Szczególnie obiecujące pod względem opłacalności jest wykorzystanie metali ziem rzadkich do produkcji luminoforów. To największy segment rynku dla europu, itru i terbu, które są niezbędne w telewizorach, monitorach komputerowych i świetlówkach. Również tutaj popyt na pierwiastki ziem rzadkich będzie rósł w dającej się przewidzieć przyszłości.

Pasty polerskie.

Ze związków ceru wytwarza się takie pasty do luster, soczewek i lamp elektronowych. Nowym kierunkiem jest mechanochemiczne polerowanie wiórów za pomocą proszku złożonego ceru. Zapotrzebowanie na takie proszki rośnie z każdym rokiem o ponad 50%.

Inżynieria elektryczna

REE to materiał bez alternatywy w produkcji przemysłowej ceramiki elektrotechnicznej i elektronicznej, na który popyt z roku na rok rośnie również w krajach uprzemysłowionych. W coraz większym tempie będą produkowane filtry ceramiczne, rezonatory dielektryczne i kondensatory wielowarstwowe, które są niezbędne w sieciach telekomunikacyjnych. Nowym obszarem zastosowań REE są akumulatory niklowo-michemetalowo-wodorkowe. Z powodzeniem konkurują z akumulatorami litowo-jonowymi pod względem objętościowej gęstości ładunku.

Cena kupna

Evek GmbH sprzedaje metale ziem rzadkich w najlepszej cenie. Powstaje z uwzględnieniem stawek na Londyńskiej Giełdzie Nieżelaznej i zależy od technologicznych cech produkcji bez uwzględnienia dodatkowych kosztów. U nas kupisz hurtowo produkty niezbędne do produkcji na dużą skalę. Szeroka gama produktów, kompleksowe doradztwo managerów, przystępne ceny i terminowość dostaw określają oblicze naszej firmy. Hurtownicy otrzymują rabaty.